Właściwości i działanie
Wywar kukurydziany DDGS powstaje przy produkcji etanolu z ziaren zbóż, w tym przypadku kukurydzy. Produkt bogaty jest w białko (nawet do 35%), a biorące udział w fermentacji drożdże wytwarzają dodatkowe białko, o wyższej wartości biologicznej. Warto zauważyć również wysoki poziom witamin z grupy B i niacyny. Stosowany może być w żywieniu bydła, trzody chlewnej i drobiu. Jedną z zalet stosowania wywaru kukurydzianego jest obniżenie strawności białka w żwaczu u bydła. Wprowadzenie DDGSu kukurydzianego do paszy skutkuje również zmniejszeniem wydalania fosforu, który występuje w formie bardziej przyswajalnej, niż w ziarnie zbóż. Innym pozytywnym odnotowanym skutkiem, spowodowanym większą ilością włókna w paszy jest ograniczenie odoru i amoniaku w pomieszczeniach, w których przetrzymywana jest trzoda.
Uniwersalny charakter, możliwość stosowania w żywieniu większość gatunków zwierząt gospodarskich, duża zawartość białka – to niejedyne zalety dodawania wywaru kukurydzianego DDGS do pasz. Wybierając DDGS kukurydziany z naszej oferty mogą być Państwo całkowicie pewni wyboru komponentu o naturalnym charakterze.
Kiedy i jak stosować?
DDGS Kukurydziany stosuje się w żywieniu wszystkich grup zwierząt hodowlanych (bydło, trzoda, drób). Wykorzystuje sie go także do sporządzania mieszanek paszowych. DDGS-em można zastępować m.in. śruty wysokobiałkowe (sojową, rzepakową, słonecznikową). DDGS Sypki może zatem pełnić funkcję pełnowartościowego substytutu śrut wysokobiałkowych.
Dawkowanie:
Opakowanie: